Уика форум
Добре Дошли! Весели Коледни и новогодишни празници!
Уика форум
Добре Дошли! Весели Коледни и новогодишни празници!
Уика форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Уика форум
 
ИндексИндекс  PortalPortal  Последни снимкиПоследни снимки  ТърсенеТърсене  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ВходВход  

 

 Книгата на Сенките

Go down 
+3
Cath
Dumnorix
dragonfly_elf
7 posters
Иди на страница : Previous  1, 2
АвторСъобщение
The Shadow
PRO
PRO
The Shadow


Брой мнения : 86
Join date : 15.06.2009

Книгата на Сенките - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Книгата на Сенките   Книгата на Сенките - Page 2 I_icon_minitime18/4/2010, 16:03

В миналото... МЪЛЧИ или ще те изгорят на клада, ако имаш нещастието да си в католическа страна или ще те удавят, ако си в православна. Преди това, разбира се, без значение дали в католическа или в православна, ще те измъчват докато кладата и давенето не почнат да ти изглеждат нещо много примамливо. А в езическия период практиката е била чупене на кости и по-конкретно в българските земи е било практикувано подобно отношение към вещици и вещери. Затова и мълчанието е било необходимо в миналото.

Що се отнася до племенните общности- те са затворени общества и това предполага моделът, който описваш.

Сега сме 21 век. Това дава възможност за комуникации и то толкова свободно, колкото в миналото не е имало. Много хора са измряли, за да можем ние сега свободно да си говорим за уика, за магии и за окултизъм.

Аз не случайно посъветвах да не следва никой, а да ползва собствените си ресурси. Но това не означава да се зачеркне чуждия опит. Проверката му е най-висшата форма на доверие, а и е най-краткият път за развитие напред.
Върнете се в началото Go down
Dumnorix
MASTER
MASTER
Dumnorix


Брой мнения : 280
Join date : 26.09.2009
Age : 41
Местожителство : София ..и навсякъде другаде..

Книгата на Сенките - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Книгата на Сенките   Книгата на Сенките - Page 2 I_icon_minitime18/4/2010, 20:11

Всъщност това за изгарянето на клада на вещици и чупенето на кости е силно преувеличено. Църквата е била много по-заинтересована да преследва собствените си еретици ли пък да поизтезава някой и друг по-заможен иноверец- да речем евреин ..отколкото да се занимава със баячките по села и паланки. Отчетата не им пука кой знае колко за Господ.. колкото да са им пълни стомасите и джобовете.

Ватиканът пази документация за всичките си процеси и присъди от времето на Инквизицията за всичките и супреамтории. От 1985 година насам те вече не са секретни. Общодостъпни са и всеки един , дори ти самата можеш да изискаш описаните на случаите от 1218 до 1985 без изключение. След един куп бумащина и процедури и след заплащането на определени такси ще ги получиш.

Ще видиш ,че там процесите , свързани с магьосичество.. са около стотина , за общо около 12 хиляди.

За какви истезания и масови преследвания можем да говорим тогава?

Разбира се- имало е. Няма правителство или Орден , който да не си е позволявал да върши глупости, щом има властта за това. Но чак пък толкоз...
Върнете се в началото Go down
velvet_s
PRO
PRO
velvet_s


Брой мнения : 96
Join date : 16.03.2010
Age : 38
Местожителство : Бургас

Книгата на Сенките - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Книгата на Сенките   Книгата на Сенките - Page 2 I_icon_minitime19/4/2010, 16:50

Бих казала,че по-големите извращения не са докоментирани....както и в днешни дни.
Върнете се в началото Go down
Dumnorix
MASTER
MASTER
Dumnorix


Брой мнения : 280
Join date : 26.09.2009
Age : 41
Местожителство : София ..и навсякъде другаде..

Книгата на Сенките - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Книгата на Сенките   Книгата на Сенките - Page 2 I_icon_minitime19/4/2010, 17:19

velvet_s написа:
Бих казала,че по-големите извращения не са докоментирани....както и в днешни дни.


Всъщност ...хората , които са го правели не са го възприемали като "извращение" , а като гордост. Документирали са всичко до най-малката подробност. В архива на Ватикана има даже точни описания на стенанията които издавали жертвите при всяко едно действие на палача. Но.. пак повтарям- процесите са предимно срещу евреи , мюсюлмани и християнси еретици..или пък обикновени бунтовници срещу светската власт.
В Източна европа и православния свят като цяло пък процеси срещу "вещици" ..се броят на пръстите на ръката. Тук са заети да требят богомилите и другите сектанти.. а след идването на турците пък съвсем не им е до процеси срещу "вещици".
Върнете се в началото Go down
velvet_s
PRO
PRO
velvet_s


Брой мнения : 96
Join date : 16.03.2010
Age : 38
Местожителство : Бургас

Книгата на Сенките - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Книгата на Сенките   Книгата на Сенките - Page 2 I_icon_minitime19/4/2010, 17:25

Все трябва да е имало някъде някога период,когато магията е била почитана и не е била скрита,само дето не съм чула....
Върнете се в началото Go down
Dumnorix
MASTER
MASTER
Dumnorix


Брой мнения : 280
Join date : 26.09.2009
Age : 41
Местожителство : София ..и навсякъде другаде..

Книгата на Сенките - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Книгата на Сенките   Книгата на Сенките - Page 2 I_icon_minitime19/4/2010, 17:39

Всичко до превръщането на Римската Република в империя.
Най- голям разцвет в средиземноморския свят магията има при Старото и Средното царство в Египет. В Азия- по време на династията Шан в Китай. В Северна Европа - през 1 в прне.
В Централна Америка- при мехиканската империя.

В последствие магията е изоставена като концепция и остава вещерството. Самото вещерство като такова , се оказва силно адаптивно и впоследствие се приспособява към монотеистичните религии , като "селски" (на латински "паган" от думата "пагус"-селянин") обреди и народни обичаи.

Довечера ще разкажа по-подробно , това си заслужава отделна тема. Smile
Върнете се в началото Go down
velvet_s
PRO
PRO
velvet_s


Брой мнения : 96
Join date : 16.03.2010
Age : 38
Местожителство : Бургас

Книгата на Сенките - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Книгата на Сенките   Книгата на Сенките - Page 2 I_icon_minitime19/4/2010, 19:01

Съгласна съм че си заслужава нова тема,интересно е Smile
Направо ти се радвам на инфото,браво!
Върнете се в началото Go down
Cath
PRO
PRO
Cath


Брой мнения : 89
Join date : 28.03.2010
Age : 38

Книгата на Сенките - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Книгата на Сенките   Книгата на Сенките - Page 2 I_icon_minitime22/4/2010, 18:31

Dumnorix, малка поправка - Дори в Римската империя има изповядване на всякакви култове. Но след като Константин I Велики приема християнството като част от тези култове, нещата почват малко по малко да се променят. Библията забранява магията, все пак. През 380 г. император Теодосий обявява християнството за официална религия на Империята. Ето от тогава започва малко по-малко задушаването на магическите практики, въпреки, че никога това не успява да се случи. Някои от тях изчезват, като мистериите и оракулите на боговете, но голяма част от тях се запазват дори до наши дни, прикрити под християнско було. Повечето от вас са невероятно загрижени от това да ЗАБРАВЯТ, че са българи и че все пак нашите магически традиции са все още живи и са крайно ЗАИНТРИГУВАНИ да изучават такива, които са създадени на стотици километри от тук през '60 те години на 20ти век. Това е доста тъжно, защото повечето баби и прабаби все още знаят как да баят, как да леят куршум, кои билки са лечебни и как да правят магии, но просто няма на кой да ги предадат и така знанието умира в земята, докато техните внуци и правнуци се занимват с това да четат книги на С.Р.Улф. Rolling Eyes Малко се отклоних. Идеята ми е, че дори сега магията е на почит, въпреки, че е прикрита под християнски одежди. Например коледната трапеза, боядисването на яйцата за Великден, внасянето на върбово клонче в къщата на Цветница, че дори и венчавката и кръщението, но това е една адски дълга тема.
Върнете се в началото Go down
http://occultroom.blogspot.com/
Dumnorix
MASTER
MASTER
Dumnorix


Брой мнения : 280
Join date : 26.09.2009
Age : 41
Местожителство : София ..и навсякъде другаде..

Книгата на Сенките - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Книгата на Сенките   Книгата на Сенките - Page 2 I_icon_minitime22/4/2010, 23:24

Не отричам. Smile Точно така е. Но под "магия" имам предвид точно определен тип практики , които смятам за непрактични и не-необходими за нормалното съществуване на човека. В смис- да кажем с какво му е необходима на съвременния човек в ежедневието да речем телепатията , телекинезата , пирокинезата , контрол над материята посредством съзнанието итн?
Поне аз не виждам област в живота , където този вид дейности да осигуряват решаващо предимство пред останалите хора или да са крайно необходими за физическото оцеляване на човека.

Именно поради тази причина отдавна съм се отказал от тях и ги смятам за излишен разход на време и енергия.

Виж , това което наричам "вещерство" или "чародейство" е друга бира- незаменима е една хубава отвара от билки при зимните простудни заболяания.. а един хубав масаж може да те накара направо...
А поне на мен Боговете ми харесват и ги почитам ( а почитам не означава сляпо да се прекланям - възприемам г по скоро като "приятел " както са го правели и древните келти). Не правя разлика дали ще вляза в Църква и ще поздравя Исус , който възприемам като еквивалент на "Синът на Свтлината" или Дева Мария , като "Богинята" или ще направя същото нещо в останки от езическо капище , храм или просто на полянка в гората.
Върнете се в началото Go down
Cath
PRO
PRO
Cath


Брой мнения : 89
Join date : 28.03.2010
Age : 38

Книгата на Сенките - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Книгата на Сенките   Книгата на Сенките - Page 2 I_icon_minitime23/4/2010, 00:05

Ще си позволя отново да бъда скептична, но телепатията, телекинезата, пирокинезата не са "магия", а по-скоро парапсихологически явления. Rolling Eyes Те не са магия. Така че примерът ти е мааалко извън темата.
Върнете се в началото Go down
http://occultroom.blogspot.com/
Dumnorix
MASTER
MASTER
Dumnorix


Брой мнения : 280
Join date : 26.09.2009
Age : 41
Местожителство : София ..и навсякъде другаде..

Книгата на Сенките - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Книгата на Сенките   Книгата на Сенките - Page 2 I_icon_minitime23/4/2010, 00:15

Амиии .. не точно. Според повечето мнения , които съм срещал тези неща се определят като "практическа магия" или "Енергийна магия". За това ги въвеждам като такъв термин тук.

Ще с радвам на помощ от твоя страна за определяне на точни понятия и определения , с които да боравим Smile
Върнете се в началото Go down
Cath
PRO
PRO
Cath


Брой мнения : 89
Join date : 28.03.2010
Age : 38

Книгата на Сенките - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Книгата на Сенките   Книгата на Сенките - Page 2 I_icon_minitime23/4/2010, 00:38

Това ми харесва:

"Магия - съвкупност от действие (обред) и слово (заклинание, баене), основана върху вярата във възможността да се повлияе по свръхестествен начин на определен обект или явление."

Smile

Иначе да, има подобни определения за съответните практики.
Върнете се в началото Go down
http://occultroom.blogspot.com/
моргана
НАПРЕДНАЛ
НАПРЕДНАЛ



Брой мнения : 32
Join date : 24.10.2014
Age : 50
Местожителство : софия

Книгата на Сенките - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Книгата на Сенките   Книгата на Сенките - Page 2 I_icon_minitime29/10/2014, 11:00

Аз имам две книги на баба и на пра баба ми. И двете са на пръв поглед готварски книги.
Само че от пред са рецептите за кексовете и к*рабийките,а от зад мехлемите и отварите и тук теме в полетата разни бележки
за неща от живота. Изводи до които те са достигали.
Аз обаче си вода две такива отделно.
Едната е за кексове и мехлеми,маски,лапи,настойки и разни подобни,а другата за резултатите от магическата ми работа.
Разработки по различни теми,изводи и впечатления,наблюдения и опити всичко което е свързано с нематериалното.
Също така си вода и дневник на сънищата в който вписвам и фазите на луната.
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Книгата на Сенките - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Книгата на Сенките   Книгата на Сенките - Page 2 I_icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Книгата на Сенките
Върнете се в началото 
Страница 2 от 2Иди на страница : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Идзин. Книгата на промените.
» Търся книга

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Уика форум :: Начало :: Проблеми и въпроси-
Идете на: