Уика форум
Добре Дошли! Весели Коледни и новогодишни празници!
Уика форум
Добре Дошли! Весели Коледни и новогодишни празници!
Уика форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Уика форум
 
ИндексИндекс  PortalPortal  Последни снимкиПоследни снимки  ТърсенеТърсене  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ВходВход  

 

 Същност на Уика- Дискусия

Go down 
5 posters
Иди на страница : 1, 2  Next
АвторСъобщение
UzuMe-
новак
новак
UzuMe-


Брой мнения : 16
Join date : 09.01.2011
Age : 28
Местожителство : Плевен

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime9/2/2011, 00:17

Благодаря... тепърва започвам cat имам много време , за да пробвам от всичко ~ I love you
Върнете се в началото Go down
Cath
PRO
PRO
Cath


Брой мнения : 89
Join date : 28.03.2010
Age : 38

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime9/2/2011, 02:06

Барде, явно е, че имаме различна представа за нещата. Аз държа на сакралното. Всеки разбира се, може да си избере сам пътя. Иначе също съм съгласна и дори имам доста опит при импровизацията, с тази разлика, че аз импровизирам, ако примерно прясното ми мляко се е вкиснало или бурканчето с мед се е счупило на път за светилището, или разбира се, ако се изисква златна чаша с рубини! Very Happy

Все пак да не забравяме, че това е форум за уика. Аз коментирам от тази гледна точка. Да, има определена свобода в почитането, но си има и изисквания.
Върнете се в началото Go down
http://occultroom.blogspot.com/
Salem Rose
новак
новак
Salem Rose


Брой мнения : 16
Join date : 21.07.2010

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime9/2/2011, 02:39

КОТКА ?! КОТКА ?!!!!!!!!!!
АБЕ ВИЕ ............................................................

Та да внимавай какво казваш за да не се излагаш Arrow
Върнете се в началото Go down
Dumnorix
MASTER
MASTER
Dumnorix


Брой мнения : 280
Join date : 26.09.2009
Age : 41
Местожителство : София ..и навсякъде другаде..

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime9/2/2011, 03:01

Кат , това ,че не се подготвям за празниците не ги прави по-малко сакрални за мен. Идеята е по принцип да не се готви човек за нищо и да не очаква нищо, всичко да се случва на момента. Да възприемам света като динамичен и непостоянен . В предритуалното време блуждая дали в стаята , дали по пътя към планината. Вземам неща , които ще иползвам напосоки , инстинктивно. Сакралният момент е после , по време на самото действие . Не се замислям какво точно казвам , може да бъде и една -две думи , но да са искрени. Наистина да ги "почувствам как излизат от сърцето ми".
Знаеш за какво чувство говоря.
Останалото - самия ритуал , облеклото , ивентара , мястото го чувствам като маловажно , като обвивка на бонбона.

Ъ , Салем , нищо не разбрах от това изказване?
Върнете се в началото Go down
Gemini
новак
новак
Gemini


Брой мнения : 12
Join date : 02.02.2011

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime9/2/2011, 04:01

А не мислите ли, че, както каза Барда, две думи на мястото казани с искрена убеденост, са за предпочитане пред ритуал в точния момент, на точното място в точното време... и извършен без сърце и без мисъл, само защото така се прави на този ден. Rolling Eyes Опитните, да ви наречем така, обвинявате младите в излишна склонност към мистицизъм и правене на нещата за да са различни и бунтари (не че в това има нещо лошо), а в същото време възроптавате срещу нарушаването на сакралността. Да, тя е едно добро начало, но нещата в крайна сметка не опират до ритуали и карти или кристали, а до нагласата на ума и точната дума на точното място в точния момент. Другото са само инструменти, с които да се постигне тази нагласа на ума... но ако си добър, наистина добър инстументите престават да са от такова значение. Wink Хайде не задълбавайте в догматика и правила, християните го правят и вижте докъде се е стигнало - до масовата продукция на хора убедени, че тяхната “Истина“ единствено правилна и вярна и значима.
А пък точно в момента на импровизацията се вижда кой какъв е и колко е „тру“ - защото няма да седне да кърши ръце „о защо не си взех жезъла от ясен, и сребърната купа!?!“ или каквото е там, а с подръчни материали ще се справи по - добре от „новак“ който следва правилата по книжката.
Да, празниците са важни, но заради това което влагаме в тях, а не заради някакви написани норми. Тук даже не става въпрос до поругаването на някакъв свещен ден, а до собствен си начин да го почетеш.

Барде, пробвай със сметана следващия път да видиш какво става. cat Само не знам доколко е полезна.
Върнете се в началото Go down
Dumnorix
MASTER
MASTER
Dumnorix


Брой мнения : 280
Join date : 26.09.2009
Age : 41
Местожителство : София ..и навсякъде другаде..

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime9/2/2011, 05:19

...мина ми през главата за валериан Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil ама за сметана не. Иначе нали знаеш- стар селски трик е като си вземеш котка от някъде , като я пуснеш за първи път в стаята да и намажеш лапите с масло. Като ги излиже и и минава психозата, почва да се чувства като у дома си.

Хм , не искам никой да остава с погрешно впечатление - Кат не напада никого, просто за нея церемониалността е начин да изрази това "докосване до божественото" за което говоря в предишния си постинг.
В церемониалната магия си има това очарование. Малко или много поне за мен тя създава усещането за единство , общност /може би защото на церемония никога не съм бил сам Razz / . Дали ще бъде католическа меса или езически ритуал... а пък за някого и в православните може би...

Всъщност , както казваш една голяма част от християните губят смисъла на ритуалоте си..и причината е само една- обезверяване. (Може би има и невярващи пагани и уикани. покрай разните му там филми.. навремето покрай "Мъглите на Авалон" знаеш ли колко се бяха нароили ..ихааа.. райско време беше Twisted Evil ама от тея вещички и вещерчета никое не остана ;/ )
Но като четеш кнгите на Вазов , Каравелов , Йовков, Елин Пелин ( е някои негови попове не са добър пример ама..) усещаш ли разликата? Топлата , задушевна православна атмофера на българите? И един паралел със сега ;/
Върнете се в началото Go down
Gemini
новак
новак
Gemini


Брой мнения : 12
Join date : 02.02.2011

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime9/2/2011, 05:26

Точно това имах предвид - вяра и искреност му е майката... а не само поза. ^^ В позата като цяло няма нищо лошо, стига да има покритие. Защото и аз познавам вещерченца които дрънкат на кухо и целта им в живота е да шокират бабите реститутки с окултните си ритуали и познания. What a Face А в едно малко хлапенце на 3-4 има много повече магия отколкото в такива.


ПП Номера с маслото го знам. Razz
Върнете се в началото Go down
Dumnorix
MASTER
MASTER
Dumnorix


Брой мнения : 280
Join date : 26.09.2009
Age : 41
Местожителство : София ..и навсякъде другаде..

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime9/2/2011, 14:44

Аааа запознай ме с някое - аз много се забавлявам с такива Smile пролет иде Smile
Върнете се в началото Go down
Cath
PRO
PRO
Cath


Брой мнения : 89
Join date : 28.03.2010
Age : 38

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime9/2/2011, 21:51

Gemini

1во Никой не говори за ритуали извършени "без сърце и без мисъл" (въпреки, че ритуал без каквато и да е подготовка, за мен си е лишен от мисъл), те така или иначе, колкото и да са "точни" няма как да успеят. Все пак основното, което е важно за осъществяването на ритуала е вярата.

2ро Ще ми се да се спра на това твое изречение:

"Опитните, да ви наречем така, обвинявате младите в излишна склонност към мистицизъм и правене на нещата за да са различни и бунтари (не че в това има нещо лошо), а в същото време възроптавате срещу нарушаването на сакралността."

-Младите не проявяват излишна склонност към мистицизъм и бунтарство (или по-точно - псевдо-бунтарство), те правят САМО това.
-Искам съвсем лично да те попитам, ако не сакралност, то какво е религията, вярата, обреда? Shocked Защото ако не са свещени, можем да се върнем на първото становище от твоето оксиморонно изречение - че младите проявяват само излишна склонност към мистицизъм и псевдо-бунтарство. Твърдението ти, че сакралността е "едно добро начало", може само да ме наведе на мисълта, че не разбираш какво означава сакрален. По друг начин не мога да си го обясня! Shocked

3то - Празниците са важни, НЕ заради това, което ние влагаме в тях. Празниците са важни, защото бележат повратни точки в религиозната ни система или дори във вселената, като например Лятно и Зимно Слънцестоене, Пролетно и Есенно Равноденствие. Те си се случват и без никой да влага нищо в тях. Празниците са важни, защото чрез тях ние отдаваме своята почит към Божественото, което твърдим, че почитаме.

4то - Колко си "тру" или истински, на български език, не е нужно да се вижда. Защото това не е дрешка, която показваш на приятелите си. Дали си истински във вярата си, може да определи само Божеството.

Барде

1во - "Идеята е по принцип да не се готви човек за нищо и да не очаква нищо, всичко да се случва на момента" В коя философия? Защото това, както вече казах, е форум за уика, и следва да се пише за уика, а в уика, определено няма подобни неща.

2ро - Благодаря, за опита да ме защитиш, но малко се получава впечатлението, че практикувам церемониална магия, което съвсем не е така. Както и не е така, че церемониалността е поза. Това, на което държа е сакралното да си остане сакрално. Не е толкова сложно за разбиране. Все пак вярата ни и ритуалната ни дейност трябва да бъдат различни от всекидневието ни, за да можем да контактуваме със силите, които са, както е във фолклора, Отвъд. За това има ритуално облекло, венци, воали, корони, и т.н. - за да покажете, че и тялом и духом вие навлизате в сакралното порстранство - храма, светилището, кръга.

Така е в езическите вярвания, каквото е и уика. За другите - в други форуми. Smile
Върнете се в началото Go down
http://occultroom.blogspot.com/
Salem Rose
новак
новак
Salem Rose


Брой мнения : 16
Join date : 21.07.2010

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime9/2/2011, 22:06

"Опитните, да ви наречем така, обвинявате младите в излишна склонност...."

Та така кои са тези " опитните " ?
Върнете се в началото Go down
Salem Rose
новак
новак
Salem Rose


Брой мнения : 16
Join date : 21.07.2010

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime9/2/2011, 22:25

Ако ще учите Уика ..... моля ви ..... УЧЕТЕ УИКА !
Стига сте писали глупости , егати значи .............................
На къде отиве светът . Suspect Suspect Suspect Suspect Suspect Suspect Suspect Suspect Suspect Suspect Suspect Suspect Suspect Suspect Suspect Suspect Suspect Question Question Question Question Question Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation
Върнете се в началото Go down
Dumnorix
MASTER
MASTER
Dumnorix


Брой мнения : 280
Join date : 26.09.2009
Age : 41
Местожителство : София ..и навсякъде другаде..

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime10/2/2011, 00:48

Да , извинявам се за неточността. Нямах предвид церемониална магия , изходих от значението на думата церемония като "установен ред" . В този ред на мисли повечето религии са церемониални , и аз също участвам в церемонии , когато изпитам вътрешната необходимост за това. Дали ще бъде келтска-друидска или католическа неделна проповед..въпрос на настроение. И не не е поза , колкото и невъзможно и абсурдно да изглежда в очите на повечето ми познати ;/ (имам предвид смесването на различни религии . Но пък аз винаги съм смятал че "всички религии са една")

Колкото до другото , ам ... не съм перфектният уикан , може би , но едно от нещата които ме привлякоха навремето в Уика беше именно свободата на действие. В смисъл възможността сам да си измисляш всичко . Ако Богът и Богинята са навсякъде и във всичко , и ако всички религии прото дават различни имена и форми на Бога и Богинята , то следва логичният извод ,че всички религии са адаптаци за ширпотреба на отдаването на почит към Бога и Богнята. От там си вадя извода ,че мога да си правя собствена ритуалност , за моите моментни нужди. Тоест до колкото съм разбрал смисъла на Уика , тя е система , която ми позволява да действам импулсивно , без подготовка и без да спазвам определени норми?
Върнете се в началото Go down
Cath
PRO
PRO
Cath


Брой мнения : 89
Join date : 28.03.2010
Age : 38

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime10/2/2011, 02:55

Всъщност уика не е точно това. Да, пропагандира се някаква свобода, която всъщност е доста условна. Правилата са що-годе две, като разбира се говоря най-общо, без да конкретизирам за никоя традиция:

"Прави каквото искаш, но без вреда за никого" ("an it harm none, do what ye will")

Още на пръв поглед виждаме ограничението - можем да правим каквото си искаме, но не трябва да вредим на никого. Значи, все пак, не можем да правим каквото си искаме. Например не можем да направим магия, за да накажем изнасилвач или, съвсем например, не можем да направим любовна магия, тъй като тя нанася вреда на потърпевшата страна.

"Всяка енергия, която изпратиш ще се върне на теб 3 пъти" ( или т.нар. Правило на три)

Да се подчиняваш на идеята, че каквото и да направиш, ще ти се върне три пъти, също е "малко" задължаващо. Всеки иска да му се случват само хубави неща. Ето защо някой, който наистина се има за уика(нин) хипотетично няма да лъже, краде, убива, изневерява, няма да псува, да мрази, да завижда, да е лицемерен и т.н. Ако преодолеем всеизвестния факт, че такива хора няма, можем да си представим колко точно е ограничен този човек в живота си.

В общи линии вярата, изповядвана от всички уикани е вяра в един Бог и една Богиня, които влизат в свещен съюз, от който Богинята ражда отново Бога. Което е вече споменатото циклично време на сезоните и празниците към тях - слънцестоения и равноденствия (Юл, Остара, Лита и Мейбън), както и Малките Сабати, възприети 1958 година (Самхейн, Имболк, Белтейн и Ламас). Всеки уика(нин), ако вярва в Богинята и Бога, трябва да почита тези празници, защото те отразяват тяхната митология. Празнуването им се извършва по определен начин именно заради това - те бележат нещо, някаква промяна, някакво събитие. Ето защо не се почитат мъртвите на Белтейн, а на Самхейн. Т.е. пак не можеш да "правиш каквото си искаш".

Инструментите, с които борави уика са определени, за определените елементи. Няма да се спирам подробно на тях, но навсякъде има изискване за атамей. Да, можеш да ползваш пръста си, но просто не е същото. Атамея е неразделна част от всеки уика(нин).

Разбира се, както повечето практикуващи (в това число и аз, докато се занимавах с уика), практикуват т.нар. еклектик, или на български - "правя каквото ми харесва". Но това е само едно разклонение в уика, което между другото само условно се вписва в тази графа, тъй като е по-скоро миш-маш от различни езически вярвания и магически практики.

За да завърша, ще задам въпрос на въпроса ти, казваш:

"Тоест до колкото съм разбрал смисъла на Уика , тя е система , която ми позволява да действам импулсивно , без подготовка и без да спазвам определени норми?"

Как е възможно една система да няма определеност и конкретност, дори и в свободата си?
Върнете се в началото Go down
http://occultroom.blogspot.com/
Dumnorix
MASTER
MASTER
Dumnorix


Брой мнения : 280
Join date : 26.09.2009
Age : 41
Местожителство : София ..и навсякъде другаде..

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime10/2/2011, 03:48

Има една начална определеност и конкретност. Това е отправната точка- цикличността , която ти посочи - Богът и Богинята , йерогамията и раждането на Новата Светлина.

За сезоните например - в Южното полукълбо са обърнати. Така че намирайки се в него , в Австралия да речем , нищо не ни пречи да търсим и открием мотивът за мъртвите и почитта , спомена за тях на Остара или Белтайн. Самите празници намирам за доста многопластови . Малко като в литературата- "всичко е вярно".
Върнете се в началото Go down
Cath
PRO
PRO
Cath


Брой мнения : 89
Join date : 28.03.2010
Age : 38

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime10/2/2011, 20:13

Конкретностите и определеностите са всички тези неща, които споменах.

Колкото до Южното полукълбо - да, много от практикуващите в южното полукълбо обръщат празниците, което се прави за да съвпаднат с техните сезони и така да празнуват това, което се случва в момента в природата. Ето защо при тях Белтейн ще е когато при нас е Самхейн - защото тогава при тях е лято, а не есен! Примерът ти е несъстоятелен.

Не отричам, че можеш да "правиш каквото и както си искаш", просто казвам, че това няма да е уика. Wink
Върнете се в началото Go down
http://occultroom.blogspot.com/
Dumnorix
MASTER
MASTER
Dumnorix


Брой мнения : 280
Join date : 26.09.2009
Age : 41
Местожителство : София ..и навсякъде другаде..

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime10/2/2011, 22:54

Добре де , а на място където има друга цикличност? Например полюсите- 6 месеца ден ,6 нощ.. или пък да си представим ,че някой ден построят град/база на обратната страна на Луната...?
Върнете се в началото Go down
Cath
PRO
PRO
Cath


Брой мнения : 89
Join date : 28.03.2010
Age : 38

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime11/2/2011, 00:10

Именно за това, Барде, всяка страна и всеки етнос си имат собствен фолклор, митология, вярвания и обичаи. Smile И това е и причината, поради която е малко безсмислено да почиташ чужди божествени проявления, да празнуваш чужди празници и да практикуваш чужда магия. study
Върнете се в началото Go down
http://occultroom.blogspot.com/
Dumnorix
MASTER
MASTER
Dumnorix


Брой мнения : 280
Join date : 26.09.2009
Age : 41
Местожителство : София ..и навсякъде другаде..

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime11/2/2011, 03:09

Чужди? Не мога да ги възприема като такива. Всички сме хора и всички живеем на една планета. Непознатият пакистанец , масаи , инка или чукча са ми също толкова близки и далечни колкото и непознатият врачанин или комшията от горния етаж , който също не познавам. Културата и обичайте на комшията , съдейки по външните проявления , са толкова далечни от моите , колкото и тези на афганистанския муждахидин. Но... на първо място поставям факта че сме хора ,земяни. Винаги можем да открием сходства в традициите . В крайна сметка не направи ли и Фрейзър именно това?

И друго - нали всички сме свързани? И свързани със всичко в цялата вселена? Ако всички сме частите на едно цяло , то значи сме взаимнозаменяеми - нали ако разместиш местата на съставните части на едно уравнение резултатът си остава същият? Smile
Върнете се в началото Go down
Cath
PRO
PRO
Cath


Брой мнения : 89
Join date : 28.03.2010
Age : 38

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime13/2/2011, 19:44

Dumnorix написа:
Добре де , а на място където има друга цикличност? Например полюсите- 6 месеца ден ,6 нощ.. или пък да си представим ,че някой ден построят град/база на обратната страна на Луната...?

Последно каква позиция заемаш?

Определението "чужди" го отнесох към празници и обичаи, не към това, че хората сме си чужди. Под "чужди" следва да разбираш такива, които нямат исторически корени на територията на страната ни. Да, има сходства в културите и да, може да се приеме, че са свързани по някакъв начин - все пак всички те са плод на човешкия ум. Сходни сме, но не сме еднакви. От друга страна, където търсиш и искаш да откриеш сходства - винаги можеш да си внушиш, че ги има. Нека само не забравяме, че господин Фрейзър никога не е имал реален контакт с тези хора и традиции, за които пише.


За това, че сме заменяеми, мога да кажа само едно - Нима се мислиш еквивалентен с всички? И 5-3 е различно от 3-5.
Върнете се в началото Go down
http://occultroom.blogspot.com/
Dumnorix
MASTER
MASTER
Dumnorix


Брой мнения : 280
Join date : 26.09.2009
Age : 41
Местожителство : София ..и навсякъде другаде..

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime14/2/2011, 02:57

Cath написа:


Последно каква позиция заемаш?

.

Че същностното и определящото за един Уикан е почитането и вярата в Бога и Богинята , както и спазването на определн вид норми на поведение , като : уважение и опазване на природата като цяло и непосредствената околна среда , адаптивност и безконфликтност към останалите религии и учения итн.
Спазването на празниците и циклите , както и самият начин на честване и протичане на ритуалите са второстепенни и могат да бъдат заменени с други в зависимост от конкретната обствановка и необходимости.
Върнете се в началото Go down
Cath
PRO
PRO
Cath


Брой мнения : 89
Join date : 28.03.2010
Age : 38

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime15/2/2011, 18:11

Моите уважения, но това е същностната характеристика и на природозащитниците.

Все пак винаги можем да се обърнем към Уикипедия (както в случая) или към Интернет, за да проверим какво означават някои термини:

"Религията (от лат. religio — свещено задължение, благоговение) е форма на обществено съзнание, съвкупност и система от възгледи, нагласи и обичаи, основани на вярата в свръхестествени сили, както и съвкупност от моралните норми, практики, ценности, институции и ритуали, съпровождащи тази система."

Ако смятате, че уика не е религия, а вяра, то прочетете пак горното определение и си спомнете всичките олтари, свещи, молитви, химни, ритуали и ритуални предмети, които всеки уика(нин) трябва да притежава.

Сега защо трябва да водим безсмислени спорове? Защо трябва да казвате на бялото черно? Да, могат да бъдат заменени циклите и празниците и ритуалите, но тогава това няма да е уика!!!

Ако заменим "празниците и циклите , както и самият начин на честване и протичане на ритуалите" в християнството - това все още ли е християнство? Ако заменим уиканското даване на дарове и палене на благовония с така популярния курбан, което си е жертвоприношение на животно, смятате ли, че това няма да е в разрез с тяхното "Прави каквото искаш, но без вреда за никого" и "Всяка енергия, която изпратиш ще се върне на теб 3 пъти"? Аз не мисля така.
Върнете се в началото Go down
http://occultroom.blogspot.com/
Dumnorix
MASTER
MASTER
Dumnorix


Брой мнения : 280
Join date : 26.09.2009
Age : 41
Местожителство : София ..и навсякъде другаде..

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime15/2/2011, 19:12

Cath написа:
Моите уважения, но това е същностната характеристика и на природозащитниците.

Ако заменим "празниците и циклите , както и самият начин на честване и протичане на ритуалите" в християнството - това все още ли е християнство? Ако заменим уиканското даване на дарове и палене на благовония с така популярния курбан, което си е жертвоприношение на животно, смятате ли, че това няма да е в разрез с тяхното "Прави каквото искаш, но без вреда за никого" и "Всяка енергия, която изпратиш ще се върне на теб 3 пъти"? Аз не мисля така.


Разликата с природозащитниците например , е че те не е задължително да са уикани , да вярват в Бога и Богинята. Един природозащитник може да бъде вярващ или атеист.


Да.Ако заменим празниците и ритуалите на някое от християнските течения с други , то пак ще си остане християнско. Християнство= следване на учението и философията на Христос. То има вече стотици секти и течения.

Винаги съм смятал ,че уика е съвместима със всяка една религия. Отца, Христос = Бога Дева Мария, Мария Магдалена= Богинята. При исляма е специфично , но можем да приемем ,че Мохамед приема чертите на това , което олицетворява Бога , а Фатима- Богинята.

Посочения ти пример с курбана е малко некоректен , но дори в този случай - жертвоприношението не е нансяне на вреда, а присъединяване към божественото. Каква е разликата между мюсюлманския курбан и скандинавските блотове? Никаква.

А и най-важното - лично за мен цялото това писане не е спор. Просто всеки от нас изявява схващане , нещо върху което е мислил и защитава позицията си. И честно казано за мен е огромно удоволствие да правя това именно с теб , която говориш разумно , логично и не изпадаш в ексцесиите , които наблюдавам тук-там по форуми. Намирам позицията ти за смислена и логична , предполагам и всички останалии честно казано предполагам повечето споделят твоята или близка до нея позиция .
(засичам много потребители да четат Razz , драсвайте по някой ред де Smile)
Върнете се в началото Go down
Cath
PRO
PRO
Cath


Брой мнения : 89
Join date : 28.03.2010
Age : 38

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime15/2/2011, 21:53

Благодаря за милите думи! Smile

Дали уика е съвместима със всяка една религия също е малко спорно. Принципно и аз споделям мнението, че всяко назоваване на Богинята представлява една Богиня, както и че всяко назоваване на Бога, представлява само един Бог. Казвам назоваване, защото т.нар. "имена" на боговете не са имена, а епитети (мисля, че вече съм го коментирала във форума). Уика може да проявява търпимост към другите религии, но това не означава, че е съвместима с тях. Не можеш да вярваш едновременно в хиерогамията и непорочното зачатие! Просто се губи смисъла! Smile

Ще се спра за малко върху твърдението, че "Отца, Христос = Бога Дева Мария, Мария Магдалена= Богинята". Отца (Бог) не е Христос (или по-скоро Иисус). Или още по-конкретно Иисус не е бог, а е месия (от където идва и определението, защото е определение, Христос). И не, не споделям идеята, че са "равни" или "еднакви". Може да са подобни, може да са сходни, дори могат да представляват една същност, но в никакъв случай не са еднакви. Не можеш да твърдиш, че Дева Мария е равна/еднаква с Мориган, например. Да, има унаследяване от християнските светии и божества на черти на езическите, но това е съвсем различна тема.

Жертвопринасянето, поне според повечето уика(ни), които познавам е доста ужасяващо нещо, което е неприемливо. Независимо какво е в духовен аспект, те го възприемат като "вреда върху някого/нещо", което е в противовес с вярванията им. Аз не споделям това мнение, но го приложих като пример за промяна на обредност. Smile

Както и да е, смятам че много се отдалечихме от темата, която все пак е уика(нски) празници. И дам, присъединявам се към Барда за това, че трябва и другите участници да се включат в дискусията. Smile
Върнете се в началото Go down
http://occultroom.blogspot.com/
Gemini
новак
новак
Gemini


Брой мнения : 12
Join date : 02.02.2011

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime15/2/2011, 22:48

Смеем ли да се включим? Shocked
Истината може би е някъде по средата, ако изобщо съществува такова нещо като абсолютна истина. Smile
Всеки има правото да се охарактеризира като каквото си иска. Познавам сатанисти, които се наричат сатанисти, носят съответните символи и въпреки това отричат идеята за дяволопоклонничеството и общо взето всички глупости изписани от Ла Вей. И въпреки това твърдят, че са сатанисти, защото частицата „сатан“ означава „противник“, а те се възприемат като противници на християнството. Съответно ще се намерят доста пишман сатанисти които ще седнат да спорят, че това не е сатанизъм в модерното значение на думата и че трябва да колиш поне по една коза месечно за да си сатанист...
Има и християни които се смятат за такива, но не спазват стриктно догмите налагани от църквата, а вадят собствено тълкуване на това какво е да си християнин. Не спазват постите, на ходят на църква и не ядат риба в петък. За тях християнството се изчерпва с вярата в Бог и Исус Христос като негов месия.
От тук си вадя извода, че за да си уиканец достатъчно е да вярваш в Бога и Богинята, да спазваш основните принципи и да почиташ (ако ще и по свой си начин) дните които се считат за сакрални. Smile Ритуалите... задължителни ли са? И молитвите задължителни ли са за християнина или се моли само когато изпитва необходимост от контакт с божественото?

А по повод архиетипите в различните религии - спорът е прекалено дълъг и май най - добре ще е да се изнесе в друга тема. Но поне за мен мъжкото и женското начало в различните религии са едни и същи божества\символи - просто хората ги вкарват в контекст съответстващ на собствените им разбирания и на времето в което живеят. Митът за възкресението на божеството се среща в много системи от вярвания. Приликите на християнството с други религии са прекалено много за да бъдат пренебрегнати. Все пак митологиите на народите на са се създавали в епруветка, а в общества които са влизали в контакт помежду си, обменяли са митове и идеи. Напълно е възможно Изида\Деметра\Еостра\Леля както и Ра\Хелиос\Дажбог\Фрей да са едно и също нещо. Razz
Върнете се в началото Go down
Dumnorix
MASTER
MASTER
Dumnorix


Брой мнения : 280
Join date : 26.09.2009
Age : 41
Местожителство : София ..и навсякъде другаде..

Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime15/2/2011, 23:34

Местя диспута в нова тема Smile

Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Същност на Уика- Дискусия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Същност на Уика- Дискусия   Същност на Уика- Дискусия I_icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Същност на Уика- Дискусия
Върнете се в началото 
Страница 1 от 2Иди на страница : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Уика. Какво е то? Уика във въпроси и отговори.
» Същност на четенето на мисли ...
» Арх. Пречистване чрез прераждане (придобиване на нова същност)
» Клонове в Уика.
» Уика за новото поколение ...

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Уика форум :: Уика за новото поколение ... :: Уика [ Уичкрафт ]-
Идете на: