Уика форум
Добре Дошли! Весели Коледни и новогодишни празници!
Уика форум
Добре Дошли! Весели Коледни и новогодишни празници!
Уика форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Уика форум
 
ИндексИндекс  PortalPortal  Последни снимкиПоследни снимки  ТърсенеТърсене  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ВходВход  

 

 Добре заварили?

Go down 
2 posters
АвторСъобщение
Ран
асоциален
асоциален
Ран


Брой мнения : 2
Join date : 25.12.2012
Местожителство : Рила планина

Добре заварили? Empty
ПисанеЗаглавие: Добре заварили?   Добре заварили? I_icon_minitime25/12/2012, 01:55

Здравейте!
Много се зарадвах, когато случайно попаднах на този форум (като търсех информация за Юл и Зимного Слънцестоене) , но уви за съжаление видях, че вече не се ползва кой знае колко. В момента чувството е малко като празна и студена стая със спомени налепени по стените, но се надявам все пак поне някой да се завърне и да каже едно 'здрасти' Smile
Върнете се в началото Go down
Dumnorix
MASTER
MASTER
Dumnorix


Брой мнения : 280
Join date : 26.09.2009
Age : 41
Местожителство : София ..и навсякъде другаде..

Добре заварили? Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Добре заварили?   Добре заварили? I_icon_minitime31/12/2012, 03:35

Аз винаги съм тук, Ран от Глутницата.
Добре дошъл Smile

Хората се поизгубиха. С някои се виждаме все по-случайно на живо. Форумът си стои.
Може би просто времето на форумите си отива- има фейсбук, там е удобно, бързо и дори бих казал- забавно.

Как вървят делата ти?
Върнете се в началото Go down
Ран
асоциален
асоциален
Ран


Брой мнения : 2
Join date : 25.12.2012
Местожителство : Рила планина

Добре заварили? Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Добре заварили?   Добре заварили? I_icon_minitime18/2/2013, 18:21

Здравей и наистина добре заварил!

Извинявам се за двата месеца закъснение с отговорът.

Значи се познаваме?

Жалко, че хората са се пръснали... нищо не може да замени атмосферата на форумите. Особено фейсбук.

Но попаднах на нещо интересно и ми се искаше да споделя с някой запознат. Става дума за два пръстена, които видях в музея на шуменската крепост. Датирани от 14ти век, бронзови, с врязан пентаграм на всеки от тях. Не са 'Соломоновия знак', тъй като е бил забранен от църквата до колкото съм запознат. Тоест има само едно възможно значение за тях. Чрез един антиквариат в Пловдив пък проследих един такъв пръстен, датиран от 17ти век, но за съжаление продаден на някакъв австриец. И до тук свършват следите ми. В интернет няма нищо. Можеш ли да ме насочиш към някой, който би се заинтересувал от такова търсене? Smile

Dumnorix написа:
Аз винаги съм тук, Ран от Глутницата.
Добре дошъл Smile

Хората се поизгубиха. С някои се виждаме все по-случайно на живо. Форумът си стои.
Може би просто времето на форумите си отива- има фейсбук, там е удобно, бързо и дори бих казал- забавно.

Как вървят делата ти?
Върнете се в началото Go down
Dumnorix
MASTER
MASTER
Dumnorix


Брой мнения : 280
Join date : 26.09.2009
Age : 41
Местожителство : София ..и навсякъде другаде..

Добре заварили? Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Добре заварили?   Добре заварили? I_icon_minitime22/2/2013, 07:08

Да, преди се занимавах с ларп, както и други.

Ами.. до колкото знам пентаграмата като окултен символ навлиза чак около 19 век. Намираните по средновековни накити изображения, както и в хералдиката, носят символа на звездата, най-често Витлеемската.
В случая, 14 век, Шумен имаш два варианта- западноевропейска или османска. Изглежда логично, кръстоносец, посетил Светите земи и Витлеем да носи пръстен със звезда. Гербът на Молдова е глава на бик с петолъчна звезда, а по време на Владислав Варненчик молдовските земи са към полско-литовското кралство. Така, че бих заложил монета, че въпросният пръстен е носен от някой кръстоносец.
По-малка е вероятността да е носена от османлия или османски съюзник. Мисля,че звездата все още не е част от турското знаме- тогава май е зелено с три червени полумесеца.

Но "вещерско" или "окултно" значение пръстените нямат.
Популярни през средновековието в Европа са разни магически ребуси от типа на

SATOR
AREPO
TENET
OPERA
ROTAS

и определено пентаграмата липсва като окултен символ.

Ако поддържаш някаква връзка с Чигот или Модус Вивенди те са доста по-запознати с историческата страна на нещата.
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Добре заварили? Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Добре заварили?   Добре заварили? I_icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Добре заварили?
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Уика форум :: Начало :: Потребители-
Идете на: